$(document).ready(function() { $('.slayt_ic').cycle({ fx: 'fade' // choose your transition type, ex: fade, scrollUp, shuffle, etc... }); });
Kayıt
Ol
Kullanıcı adı


Parola

Parolamı unuttum

Tehdit Altında Olmak Nedir?


Dünyada yetişen bitki türlerinin, özellikle çoğunluğu dar ve sınırlı yayılışa sahip endemiklerin, korunmaları konusunda son yıllarda oldukça ciddi çalışmalar yapılmakta, öncelikle bunların uluslararası tehlike sınıflarından hangisine ait oldukları saptanarak, alınacak önlemlerde öncelik, halen çok baskı altında olup nesli kaybolma tehdidi altında olanlara verilmektedir. Bu amaçla Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), Dünya Koruma Birliği, Tehlike Altındaki Bitkiler Komitesi, Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF) gibi kuruluşların faaliyetleri yanında, her ülke kendi bitkilerini korumak amacıyla çeşitli önlemler almaktadır. Ülkemizde de bu amaçla Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı yayınlanmış ve tehldit altındaki bitki türlerinin listesi ve tehdit kategorileri belirlenmiştir.


Bir bitkinin ismini öğrenmek onu tanımak için ilk şarttır. Ancak onu korumak ve yaşatmak için yeterli değildir. Bu nedenle bitkilerin yayılışları, populasyon durumları, ekolojik istekleri, çimlenme fizyolojisi gibi yaşamının devamı ile doğrudan ilgili birçok konu hakkında ayrıntılı bilgiler gereklidir.


Bir bitkinin tehdit altında olup olmadığı o alanda çalışan bilim adamlarının floristik çalışmalardan elde ettikleri veriler ve halkın deneyim ve gözlemleri ile ulaşılan bilgiler ışığında belirlenmektedir. Yetiştiği ortamlarda sayıca azalmaya başlayan ya da bulunduğu yaşam ortamı yok olma tehlikesi altında bulunan bitki türleri yaşamlarının sürekliliği açısından tehdit altında demektir. Dağılımı ve bolluğu eldeki verilerle kıyaslandığında geçmişe göre azalan bitkiler gelecekteki varlıkları açısından tehdit altındadırlar.


Crocus leichtlinii
Muscari azureum
Iris histrioides
Crocus leichtlinii
Crocus adanensis
Crocus adanensis
Muscari azureum
Crocus leichtlinii
Iris histrioides
Muscari azureum
Iris histrioides
Crocus leichtlinii
Muscari azureum
Crocus adanensis

Türkiye'de
2221
bitki
tehdit altındadır.